Yazarlar
Döviz Kurları
İnternet Medyasında Rekabet Artıyor
İnternet Medyasında Rekabet Artıyor
10 Mayıs 2016 15:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Büyük bir sektör haline gelen internet üzerinde yayın yapan haber siteleri,aynı zamanda büyük bir reakabetide beraber getirdi.

Son yıllarda büyük gazete ve televizyon kanaların işten çıkardığı gazetecilerin açtıkları haber siteleri,daha önce çalıştıkları gazetelerin haber sitelerini okuyucu sayısı bakımından geçmiş durumdalar.Daha önce işten çıkarılan bu gazeteci meslektaşlarımız aynı zamanda 5 ile 8 arası gazeteci editör alarak yanlarında çalıştırıyorlar.

İnternet üzerinde yayın yapan haber sitelerin rekabeti bazı gazetelerin önemli başlıklara reklam vermeye başlamasına neden oldu.Çünkü hiç umursamadıkları bazı haber siteleri aylık okuyucu sayaçlarına baktığımızda bu ünlü gazetelerin haber sitelerini 2 veya 3 misli okuyucuya ulaştığını görüyoruz.

Bu haber sitelerin ortalama 20 yıl önce yayına başlayan ve ünlü gazete ve Tv haber sitelerinden neden daha çok okunduğunu size kısaca açıklayayım.

Google yayınlanmamış ve başka yerde olmayan haber ve yorumları içinden geçen anahtar kelimelerine göre arandığında en üstte çıkarıyor.Yani haber ajanslarında alınan haberleri kopyalayıp yapıştıran büyük gazete,Tv ve yerel haber sitelerin kulandığı haberler herkes tarafından paylaşıldığı için google tarafından önde çıkmaz.Oysa az haber paylaşmalarına rağmen kendi yazdıkları haberleri paylaşan ve ulusal basında veya ajanslarda yer alan haberleri kendileri yorumlayıp yayınlayan haber sitelerin haberleri google tarafından içindendeki önemli etiket kelimeleri ile arandığında ilk başta internette karşımıza çıkar.Böylece hiç kayda değer görülmeyen ve umursanmayan haber siteleri en çok okunan haber siteleri olarak karşımıza çıkıyorlar.

Büyük gazetelerin haber siteleri sonradan yayına başlamalarına rağmen daha fazla okunan haber sitelerine rekabet etmek için artık goole adwords ile bazı önemli anahtar kelimelere tıklama başına 10 kuruş ile 18 kuruş arası reklam veriyorlar.İktidara yakınlığı ile bilinen bazı gazetelerin haber siteleri ise önemli arama kelimelerine 20 kuruşa kadar tıklanma reklamı veriyorlar.

Bu rekabet yöntemide ayrıca bir maliyeti var.Bazı gazetelerin internet sitelerine aldıkları reklamın ancak google adwords'a verdikleri tıklanma reklamı giderini karşıladığı söyleniyor.

Her sektörde olduğu gibi internet haber siteleri arasındada çok okunma rekabeti var.Ancak işin güzel tarafı tarafsız ve araştırmacı gazetecilerin haberleri reklamsız en önde çıkmaları, buda kişisel emeğe verilen değeri google tarafındanda uygulamasıdır.

Erkan Sarıkaya /  www.siyasalyasam.com

 


Yorumlarİlgili Haberler