Yazarlar
Döviz Kurları
Telefonlar kendi ekranlarından şarj olacak
Telefonlar kendi ekranlarından şarj olacak
5 Ekim 2016 11:24
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Bataryayı en çok tüketen telefon ekranları, yakın bir gelecekte telefon bataryasını şarj etmek için kullanılabilir!

Günümüzde piyasada bulunan akıllı telefonlar ve tabletler birçok işlevselliğe sahip, etkili ve net bir görüntü sunan ekranlar barındırıyor. Peki genelde bataryayı en çok kullanan bileşen olan ekranların aslında bu cihazların en önemli enerji kaynağıolabileceğini hiç düşündünüz mü?

Michigan Eyalet Üniversitesi'nin mühendislik bölümündeki bir grup araştırmacı bu cihazlardaki ekranları aynı zamanda bir tür güneş paneline dönüştürebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu yeni panel bir tür transparan parlak güneş konsantratörü işlevi görüyor. Güneş enerjisinden yararlanabilen akıllı telefonların daha geniş bir batarya ömrüne ve şarj sürecinde önemli avantajlara sahip olacağı düşünülüyor.

Bu teknolojiye şimdiden yatırım yapmayı düşünen bir firma bile var. Kyocera'nın 2015'te Barselona'da düzenlenen MWC etkinliğinde tanıttığı Torque cihazının prototipinde yer alan teknoloji firmanın SunPartner'la işbirliği yaparak geliştirdiği bir özellik.

SunPartner yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamaya göre bu ekranların 10 dakika boyunca güneş ışığına maruz kalması, 100 dakikalık bir bekleme modu süresi ve iki dakikalık bir konuşma süresi sağlayabiliyor. Bu şimdilik kısa bir süre gibi görülse de şarj aletinizin yanınızda olmadığı ya da bir priz bulamadığınız zamanlarda oldukça işe yarayabilir.

Firmanın halen geliştirme aşamasında olduğu bu teknoloji yakın bir gelecekte çok daha etkili bir biçimde cihazlarda yer almaya başlayabilir.


Yorumlarİlgili Haberler